Kratom – co to vlastně je?

Co je to kratom? Položili jste si už někdy tuto otázku? Pak na ni najdete v tomto článku odpověď. Prvního důkladného popisu se kratom dočkal v 19. století, kdy se o to zasloužil holandský botanik P. Korthals. Kratom je rostlina, jiným názvem také Mitragyna speciosa, která roste především na území Jižní Asie, a to hlavně v Thajsku, Indonésii a Malajsii. Když je kratom plně zralý, měří zhruba kolem 20-25 centimetrů. Má tužší listy, které mají žilkování bílé, zelené či červené barvy. V posledních letech se mu dostal větší pozornosti, a to z toho důvodu, že obsahuje látky, které mají účinky podobné opioidům. Tyto látky mají rovněž stimulační vlastnosti.

kanna

Z historického pohledu se kratom mnohokrát používal jako léčidlo, ale také pro rekreační účinky. Především v minulosti se tuhé, čerstvé listy kratomu žvýkali, a dělali to především dělníci, rybáři a podobně. Snižovali si tím únavu a dostali povzbuzující účinky, které jim umožnili vydržet náročnější práci.

V Indonésii a Malajsii je prodej a používání kratomu zakázaného.

kratom

V Thajsku je tato rostlina legální a také její používání. V České republice kratom legální je, ovšem pozor. Prodává se jako sběratelský předmět, ne jako něco, co by bylo určeno ke konzumaci. Kratom se užívá zejména těmi, kteří chtějí podstoupit samoléčení některých onemocnění. Zejména chronických, ale také akutních bolestí, nebo psychických onemocnění. Výsledky například kratom ukazuje u lidí, kteří trpí depresemi nebo úzkostmi. Využívá se také jako stimulant, který dodá lidem více energie a povzbudí jejich soustředění. Využívá se také pro léčbu abstinenčních příznaků u některých léků, nebo při závislosti na drogách. Ovšem pozor, užívání kratomu může přinést také nežádoucí účinky. Mezi nejčastější patří bušení srdce, nevolnost nebo nechutenství. Mohou se také vyskytnout různé, svědivé projevy na kůži.