Když se v bazénu objeví řasa

Máte na zahradě menší bazén a začínáte jej uvádět do provozu, aniž byste měli za sebou určité zkušenosti? Pak by vás mohlo překvapit několik nepříjemností, mezi nimiž se nepochybně objeví vodní řasa. Řasy jsou mnohobuněčné, ale i jednobuněčné organismy, které obývají tuto planetu miliony let, a za tu dobu se dokázaly dokonale přizpůsobit životnímu prostředí. Setkáte se s nimi prakticky všude a jejich existenci vám potvrdí jakýkoli vodní rezervoár, který ponecháte žít svým vlastním životem.

voda v bazénu

S řasou se kupříkladu potkáte ve sklenici s vodou, kam umístíte řízek pokojové rostliny za účelem zakořenění, a řasy také bývají „věrnými“ souputníky nezkušených akvaristů. A právě akvária jsou vhodným prostředím, kde lze vypozorovat zajímavý jev – potlačení růstu řas a jejich eliminaci vhodně pěstovanými vodními rostlinami.

bazén u moře

Vodní rostliny v akváriích, a samozřejmě i ve volné přírodě, vylučují tzv. algicidní látky, které řasám brání v rozmnožování. Zjednodušeně lze říci, že řasy jsou konkurenty vodních rostlin, a jestliže vodním rostlinám nedopřejeme to, co jim náleží, zejména výživu a dostatek světla, převládnou zde řasy, které rostliny zahubí. Dobrý akvarista tedy dbá o to, aby v akváriu byl dostatek živin včetně oxidu uhličitého, a aby řasa z akvária zmizela.

V bazénech na zahradě je to o něco složitější, ale rovněž řešitelné. Tam samozřejmě nemáme vysazené vodní rostliny, a tak si musíme vypomáhat speciálními přípravky proti řasám, například Algicidem 1l na řasy v bazénu.

Algicid 1l na řasy v bazénu chlorito.cz se postará o něco podobného, co by v nádrži s povlaky řas na stěnách i na dně bazénu provedly vodní rostliny. Tím pádem bude vaše letní koupání nepochybně atraktivnější, nežli se rochnit v zelenkavé a netransparentní vodě, která vyvolává spíše smíšené pocity, než radost z pobytu v průzračné, křišťálově čisté tekutině.